Home > Achievements > CCA > 2011 CCA Achievements

2011 CCA Achievements

Singapore Youth Festival 2011

Performing Group Achievements
Modern Dance Silver
Malay Dance Silver
English Drama Silver
CLDDS (Chinese) Bronze
Chinese Orchestra Bronze

1st National Inter-School Taekwondo Championship 2011

Name of competition Student involved Achievements
B Division Male Team Team Event 2nd
B Division Female Team Team Event 3rd
* TKD Overall Medal Tally: 13 Gold, 8 Silver, 17 Bronze

15th National Inter-School Shooting Championship 2011

Name of competition Student involved Achievements
B Division Team Event (Girls)
Petrina Tang Jia Li
Loh Mei Yuan Venus
Tan Zhi Min Beth
Wong Mei Er Karen
East-Zone - 1st
National - 4th

B Division Individual Event (Girls) Loh Mei Yuan Venus

Petrina Tan Jia Li

East-Zone - 1st
National - 14th
East-Zone - 3rd
National - 16th
C Division Individual Event (Girls) Goh SiQi East-Zone - 2nd
National - 10th

18th National Inter-School Bowling Championship 2011

Name of competition Student involved Achievements
Inter-School 'B' Division Championship - Masters Event (Individual) Lee Bing Tat Nicholas 2nd

National Inter-School Wushu Championship 2011

Name of competition Student involved Achievements
National School Wushu Competition

Tai Ji Quan (1st International)

Tai Ji Sword (1st International)
Ng Ching Hoon 2nd
2nd
B Division 4-Duan Cudgel Individual (Boys) Goh Xiang Guang 2nd

OTHER CCA SPORTS & GAMES


CCA BADMINTON

Name of competition Student involved Achievements
East-Zone Badminton Champs 2011 – B Division Team Event 2nd Round

CCA TRACK & FIELD

Name of competition Student involved Achievements
National Schools' Track & Field

Javelin Championships 2011
Uale Apati Ulufale 1st

CCA Cross-Country

Name of competition Student involved Achievements
52nd National Inter Schools Cross Country Championships 2011 Team Event 14th

CCA UNIFORMED GROUPS


National Police Cadet Corps (NPCC)

Name of competition Student involved Achievements
Unit Overall Proficiency Award Team Event Silver

Red Cross

Name of competition Student involved Achievements
Inter-School Community Service Competition Team Event Gold
Inter-School Excellent Unit Award Team Event Silver
First Aid Case Management Category
Team Event 2nd - East District

CCA CLUBS & SOCIETIES


CCA MEDIA RESOURCE LEARNING (MRL)

Name of competition Student involved Achievements
Spore Robotics Games 2011 Team Event 2nd
21st Inter-school Micromouse Competition Team Event 2nd